Detaily
Formát: Audio CD-MP3
Žánr: Dobrodružné povídky a novely
Autor: Rudyard Kipling
Režie: Jitka Škápíková
Interpreti: Jan Zadražil, Igor Bareš, David Novotný, Jan Vlasák, Marek Holý, Marek Lambora, Jaromír Nosek
Dobrodružství ztraceného chlapce, jehož pronásleduje krutý chromý tygr Šer Chán, ale zachrání ho vlci. Získává jméno Mauglí a aby mohl být přijat do vlčí smečky, musí se za něj zaručit ještě další dvě zvířata: starý medvěd Balú, který vyučuje mláďata zákonům divočiny, a černý pardál BaghÍra. Vyprávění sestává z povídek, přičemž Mauglí (Jan Zadražil) je hlavním hrdinou více než poloviny z nich, další dotvářejí obraz džungle i jejích obyvatel a ukazují osudy jednotlivých zvířat v podání herců jako David Novotný, Marek Lambora, Igor Bareš, Jan Vlasák, Marek Holý a Jaromír Nosek. Příběhy napsané v 19. století pro současné děti citlivě převyprávěla Jitka Škápíková.
Mauglího příhody byly nesčetněkrát filmově zpracovány, mezi nejznámější patří animovaný muzikál Kniha džunglí (Wolfgang Reitherman,1967), nejnovější je snímek Kniha džunglí (Jon Favreu, 2016).
RUDYARD KIPLING 1865-1936
Britský spisovatel se narodil v indické Bombaji jako syn malíře pracujícího pro britskou koloniální správu a dětství prožil v Indii, kam se po absolvování anglické internátní školy roku 1881 opět vrátil. Stal se pomocníkem šéfredaktora anglických novin v Láhaur, kde mu otiskli první verše a krátké povídky. Přestože pak v Indii strávil pouhých sedm let, načerpal tu náměty pro svou nejlepší tvorbu. V 80. letech 19. století se definitivně prosadil jako básník a posléze i jako prozaik. Podnikl cesty do Číny, Japonska a Spojených států.
Po sňatku s Američankou Caroline Balestierovou roku 1892 žil čtyři roky ve Vermontu v USA, kde napsal své asi nejslavnější dílo Knihy džunglí. Roku 1896 se s manželkou přestěhoval do Londýna, kde vydal své další romány, ale stále psal i poezii. Své čtenáře zaujal především cizokrajnou tematikou, popisem přírody a zvyků domorodců a pozoruhodným uměleckým jazykem. Přelom století znamenal vrchol jeho literárních úspěchů a roku 1907 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. Třebaže dál aktivně psal až do počátku 30. let, nedosáhl již předchozích úspěchů; jeho tvorbu poznamenala i smrt syna Johna během 1. světové války.